Skip to content

37 N Dean StEnglewood, NJ 07631

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block1207
Lot22.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page006U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description3S-B-UG-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage8,196
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,331,400
69%
Improvement Value:$606,900
31%
Total Assessment$1,938,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,564+3.1%
2024$57,761+3.1%
2023$56,017+2.7%
2022$54,563+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

DeedBook 3993, Page 807Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$1,818,700

From:

To:

DeedBook 8499, Page 152Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

DeedBook 8162, Page 126Recorded4/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1967