Skip to content

34 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 1945

Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block1207
Lot9.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description5S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,987,200
48%
Improvement Value:$2,191,000
52%
Total Assessment$4,178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$128,396+3.1%
2024$124,510+3.1%
2023$120,750+2.7%
2022$117,616+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945