Skip to content

33 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,135,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block1208
Lot18.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page001U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description3S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
61%
Improvement Value:$317,000
39%
Total Assessment$821,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,229+3.1%
2024$24,466+3.1%
2023$23,727+2.7%
2022$23,111+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,135,000

From:

To:

DeedBook 5330, Page 12Recorded9/25/2024