Skip to content

23 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 9, 2004

Property Information

Block1208
Lot19.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description1S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,169,300
80%
Improvement Value:$287,500
20%
Total Assessment$1,456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,767+3.1%
2024$43,413-4.6%
2023$45,518+2.7%
2022$44,336+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000