Skip to content

38-40 Bergen StEnglewood, NJ 07631

Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block1208
Lot4.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description2S-F-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage3,766
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,400
47%
Improvement Value:$274,600
53%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,918+3.1%
2024$15,436+3.1%
2023$14,970+2.7%
2022$14,582+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8148, Page 814Recorded3/3/1999