Skip to content

151 E Palisade Ave #C10Englewood, NJ 07631

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Nov 5, 2011

Property Information

Block1210
Lot11
QualifierC0032
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.C-10 2BR
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
66%
Improvement Value:$70,800
34%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+3.1%
2024$6,282
Property History

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 884, Page 1012

Property Built

Built

Year Built: 1949