Skip to content

151 E Palisade Ave #D9Englewood, NJ 07631

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block1210
Lot11
QualifierC0043
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.D-9 2BR
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
70%
Improvement Value:$59,900
30%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,143+3.1%
2024$5,957
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 4536, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1949