Skip to content

151 E Palisade Ave #D11Englewood, NJ 07631

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block1210
Lot11
QualifierC0045
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.D-11 3BR
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
92%
Improvement Value:$25,000
8%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,987-19.5%
2024$12,400
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 4644, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1949