Skip to content

151 E Palisade Ave #E16Englewood, NJ 07631

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block1210
Lot11
QualifierC0058
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.E-16 1BR
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
76%
Improvement Value:$43,400
24%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+3.1%
2024$5,465
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 907, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 1949