Skip to content

117b E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block1210
Lot13
QualifierC0004
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
62%
Improvement Value:$237,800
38%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,292+3.1%
2024$18,708
Property History

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 8495, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 2000