Skip to content

109 E Palisade Ave #6Englewood, NJ 07631

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 19, 2001

Property Information

Block1210
Lot14
QualifierC0006
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO.6 2S-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
61%
Improvement Value:$183,800
39%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,560+3.1%
2024$14,119
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 8343, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1987