Skip to content

270 Next Day Hill CtEnglewood, NJ 07631

Built 1959

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block1301
Lot16.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-B-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage7,741
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,640,000
63%
Improvement Value:$960,000
37%
Total Assessment$2,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,898+3.1%
2024$77,480+3.1%
2023$75,140-11.0%
2022$84,450+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,900,000

From:

To:

Sq Ft7,741DeedBook 3568, Page 1902Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 1427, Page 528Recorded6/17/2013

Property Sale

Sale
$2,750,000

From:

To:

Sq Ft7,061DeedBook 8212, Page 128Recorded9/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1959