Skip to content

575 Next Day Hill DrEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block1301
Lot6.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,032
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,900
75%
Improvement Value:$173,800
25%
Total Assessment$689,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,194+3.1%
2024$20,553+3.1%
2023$19,932+2.7%
2022$19,415+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 1446, Page 1164Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 8066, Page 277Recorded5/14/1998

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7926, Page 125Recorded11/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948