Skip to content

468 Lydecker StEnglewood, NJ 07631

Built 2024

Last Sale Price
$851,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block1303
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,288
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
97%
Improvement Value:$14,300
3%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,927+3.1%
2024$15,445+3.1%
2023$14,979+2.7%
2022$14,590+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$851,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 5157, Page 657Recorded1/11/2024