Skip to content

351 Lydecker StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Jan 7, 2008

Property Information

Block1401
Lot14.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,356
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,400
60%
Improvement Value:$229,800
40%
Total Assessment$570,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,522+3.1%
2024$16,992+3.1%
2023$16,479+2.7%
2022$16,051+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$879,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9479, Page 216Recorded1/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1907