Skip to content

15 Chestnut CtEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block1501
Lot15.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-BR-AG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage6,595
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,217,000
60%
Improvement Value:$796,900
40%
Total Assessment$2,013,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,761+3.1%
2024$59,892+3.1%
2023$58,083+2.7%
2022$56,576+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft6,595DeedBook 2938, Page 988Recorded5/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1992