Skip to content

200 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 2022

Last Sale Price
$1,396,200
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block1502
Lot1.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F-UG-BARN-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage11,105
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$940,000
30%
Improvement Value:$2,236,700
70%
Total Assessment$3,176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,886+3.1%
2024$28,012+3.1%
2023$27,166+2.7%
2022$26,461+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,396,200

From:

To:

Sq Ft11,105DeedBook 4595, Page 1972Recorded2/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 3250, Page 1691Recorded5/24/2019