Skip to content

150 Brayton StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1503
Lot6.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2.5S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$768,500
57%
Improvement Value:$579,600
43%
Total Assessment$1,348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,427+3.1%
2024$40,173+3.1%
2023$38,960+2.7%
2022$37,949+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906