Skip to content

218 Lincoln StEnglewood, NJ 07631

Built 1944

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block1504
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage1,380
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,800
92%
Improvement Value:$46,100
8%
Total Assessment$593,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,251+3.1%
2024$17,698+3.1%
2023$17,164+2.7%
2022$16,718+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5207, Page 1309Recorded4/5/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7922, Page 498Recorded10/28/1996

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7636, Page 100Recorded9/15/1993

Property Built

Built

Year Built: 1944