Skip to content

185 E Palisade Ave #C1aEnglewood, NJ 07631

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block1601
Lot31
QualifierC0025
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.C1A 1BR
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
69%
Improvement Value:$63,800
31%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+3.1%
2024$6,222
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 8334, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1931