Skip to content

440 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1701
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-S-AG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,261
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,000
61%
Improvement Value:$308,800
39%
Total Assessment$794,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,424+3.1%
2024$23,685+3.1%
2023$22,970+2.7%
2022$22,374+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953