Skip to content

427 Lewelen CircleEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block1701
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description11/2SBRDWGPL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,720
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
88%
Improvement Value:$88,300
12%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,150+3.1%
2024$21,480+3.1%
2023$20,831+2.7%
2022$20,291+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,791DeedBook 8505, Page 167Recorded8/28/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953