Skip to content

415 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block1801
Lot7.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage7,207
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$837,900
40%
Improvement Value:$1,262,100
60%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,533+3.1%
2024$62,580-8.7%
2023$68,519+2.7%
2022$66,741+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990