Skip to content

211 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1959

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1805
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,750
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,300
48%
Improvement Value:$517,000
52%
Total Assessment$991,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,463+3.1%
2024$29,541+3.1%
2023$28,649+2.7%
2022$27,905+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959