Skip to content

158 N Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1952

Last Sale Price
$1,940,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block1808
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description1S-B-AG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage5,899
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
37%
Improvement Value:$970,500
63%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,632+3.1%
2024$46,190+3.1%
2023$44,795+2.7%
2022$43,633+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,940,000

From:

To:

Sq Ft5,899DeedBook 1303, Page 1415Recorded3/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952