Skip to content

155 Lincoln StEnglewood, NJ 07631

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block1808
Lot23.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class22
Description2S-S-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage11,884
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,819,700
44%
Improvement Value:$3,581,700
56%
Total Assessment$6,401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$196,715+3.1%
2024$190,762+10.9%
2023$172,036+0.0%
2022$172,036
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996