Skip to content

255 Lincoln StEnglewood, NJ 07631

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block1808
Lot29

Sq Footage---
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,950,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,924+3.1%
2024$58,110+3.1%
2023$56,355+2.7%
2022$54,893+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

DeedBook 8488, Page 421Recorded7/10/2002

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft8,357DeedBook 8190, Page 932Recorded7/28/1999

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 7871, Page 526Recorded4/23/1996