Skip to content

257 Washington PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Sep 21, 1993

Property Information

Block2002
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage11
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
72%
Improvement Value:$67,300
28%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,384+3.1%
2024$7,161+3.1%
2023$6,945+2.7%
2022$6,764+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7641, Page 324Recorded10/1/1993

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7641, Page 315NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/1/1993

Property Built

Built

Year Built: 1923