Skip to content

126 Orange StEnglewood, NJ 07631

Built 1955

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block2016
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
56%
Improvement Value:$103,900
44%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+3.1%
2024$7,030+3.1%
2023$6,818+2.7%
2022$6,641+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 2807, Page 166Recorded12/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955