Skip to content

405 Miller AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block202
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
55%
Improvement Value:$101,600
45%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+3.1%
2024$6,699+3.1%
2023$6,497+2.7%
2022$6,328+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 511, Page 1884Recorded8/27/2010

Property Sale

Sale
$106,900

From:

To:

DeedBook 7793, Page 399Recorded6/6/1995

Property Sale

Sale
$50,100

From:

To:

Sq Ft8DeedBook 7638, Page 10NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/21/1993

Property Built

Built

Year Built: 1943