Skip to content

105 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block202
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
59%
Improvement Value:$92,300
41%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+3.1%
2024$6,744+3.1%
2023$6,540+2.7%
2022$6,370+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

DeedBook 7743, Page 882Recorded11/2/1994

Property Built

Built

Year Built: 1943