Skip to content

403 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block204
Lot1.11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2.5S-AL-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,457
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
58%
Improvement Value:$211,600
42%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,488+3.1%
2024$15,019+3.1%
2023$14,566+2.7%
2022$14,188+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 1489, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1911