Skip to content

83 Fairfield StEnglewood, NJ 07631

Built 1946

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block205
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
54%
Improvement Value:$101,700
46%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+3.1%
2024$6,625+3.1%
2023$6,424+2.7%
2022$6,258+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 1700, Page 1394Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 8822, Page 59NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1946