Skip to content

111 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block2103
Lot14
QualifierC0002
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
39%
Improvement Value:$201,200
61%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+3.1%
2024$9,789
Property History

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 9332, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2005