Skip to content

23 Coriander WayEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block2104
Lot6
QualifierC0012
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO 38-3BR-1.5BA
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
46%
Improvement Value:$99,800
54%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,679+3.1%
2024$5,507
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988