Skip to content

127 First StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Feb 24, 2015

Property Information

Block2116
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
60%
Improvement Value:$73,300
40%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676+3.1%
2024$5,504+3.1%
2023$5,338+2.7%
2022$5,199+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 1872, Page 675Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 966, Page 467NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/24/2012

Property Built

Built

Year Built: 1928