Skip to content

135d W Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block2209
Lot17
QualifierC0004
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
42%
Improvement Value:$151,400
58%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+3.1%
2024$7,790
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 9505, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 2002