Skip to content

174-182 W Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 18, 2000

Property Information

Block2216
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-CB&M&1S-M
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,177,600
76%
Improvement Value:$372,400
24%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,632+3.1%
2024$46,190+3.1%
2023$44,795-11.6%
2022$50,670+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8279, Page 429NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/9/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 7873, Page 843NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/3/1996