Skip to content

30 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 7, 2008

Property Information

Block2304
Lot12.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
53%
Improvement Value:$100,100
47%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+3.1%
2024$6,333+3.1%
2023$6,141+2.7%
2022$5,982+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9577, Page 186Recorded7/22/2008

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9251, Page 163Recorded2/8/2007

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9112, Page 138Recorded7/3/2006

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8389, Page 351NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/2/2001

Property Sale

Sale
$112,764

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8307, Page 54NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1906