Skip to content

116 William StEnglewood, NJ 07631

Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block2310
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page005U

Building Details

Building ClassW4-D1
Description2S-CB&AL-UG AND
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
34%
Improvement Value:$263,000
66%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,184+3.1%
2024$11,816+3.1%
2023$11,459+2.7%
2022$11,161+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5546, Page 1965Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$130,329

From:

To:

DeedBook 8870, Page 383NU CodeFamily (1)Recorded8/17/2005