Skip to content

146 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 21, 1999

Property Information

Block2409
Lot6.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-IND
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
55%
Improvement Value:$360,000
45%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,584+3.1%
2024$23,840+3.1%
2023$23,120+2.7%
2022$22,520+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000