Skip to content

138 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 27, 1994

Property Information

Block2409
Lot6.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
56%
Improvement Value:$207,500
44%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,489+3.1%
2024$14,051+3.1%
2023$13,626+2.7%
2022$13,273+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 7735, Page 723Recorded9/29/1994

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft14DeedBook 7653, Page 775