Skip to content

140 Grand Ave(Unit C0003)Englewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block2412
Lot1
QualifierC0003
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D2
DescriptionUNIT C-4RMS
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
59%
Improvement Value:$90,200
41%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+3.1%
2024$6,631
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000