Skip to content

2214 Riverview AveEnglewood, NJ 07631

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block2605
Lot2.03
QualifierC0214
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$165,800
83%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+3.1%
2024$5,984+3.1%
2023$5,803+2.7%
2022$5,653+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 5033, Page 1458Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 2811, Page 1082Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 2427, Page 2280Recorded11/3/2016