Skip to content

2222 Riverview AveEnglewood, NJ 07631

Owner
---
Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block2605
Lot2.03
QualifierC0222
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
11%
Improvement Value:$273,300
89%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,474+3.1%
2024$9,187+3.1%
2023$8,910+2.7%
2022$8,679+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 5587, Page 926Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 3287, Page 1397Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 1647, Page 1569NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2014