Skip to content

3326 Riverview AveEnglewood, NJ 07631

Owner
---
Last Sale Price
$432,500
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block2605
Lot2.03
QualifierC0326
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
14%
Improvement Value:$220,400
86%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,848+3.1%
2024$7,611+3.1%
2023$7,381+2.7%
2022$7,190+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 5599, Page 107Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

DeedBook 2229, Page 511Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 1274, Page 1892NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2013