Skip to content

100 E Palisade Ave #C1Englewood, NJ 07631

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0006
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C1-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
33%
Improvement Value:$131,400
67%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+3.1%
2024$5,844
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4658, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1927