Skip to content

100 E Palisade Ave #C13Englewood, NJ 07631

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$141,500
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0021
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C13-1BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
32%
Improvement Value:$89,700
68%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,075+3.1%
2024$3,951
Property History

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 2087, Page 1759

Property Built

Built

Year Built: 2000