Skip to content

100 E Palisade Ave #C31Englewood, NJ 07631

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 10, 2018

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0053
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C31-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
33%
Improvement Value:$184,500
67%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,460+3.1%
2024$8,204
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 2902, Page 1995

Property Built

Built

Year Built: 1927