Skip to content

100 E Palisade Ave #C41Englewood, NJ 07631

Built 1927

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block2701
Lot1
QualifierC0070
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D1
DescriptionNO.C41-2BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
33%
Improvement Value:$194,300
67%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+3.1%
2024$8,642
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 5452, Page 648Recorded3/13/2025

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3539, Page 1955

Property Built

Built

Year Built: 1927